Najprostszym sposobem zarejestrowania pracowników spoza UE do pracy w Polsce jest „Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi”. Proces uzyskania tego dokumentu wymaga zrozumienia polskiego prawa i może być wydawany maksymalnie na okres do 24 miesięcy.

Cudzoziemiec nie musi uzyskiwać zezwolenia, jeśli rejonowy Urząd Pracy wpisze do Rejestru Oświadczeń dokument o powierzeniu mu pracy, pod warunkiem, że praca jest wykonywana zgodnie z niniejszym oświadczeniem.

Jeśli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obcokrajowca z obywatelstwem ormiańskim, białoruskim, gruzińskim, mołdawskim lub ukraińskim, możesz skorzystać z procedury uproszczonej, jaką jest uzyskanie tego dokumentu.

Sprawdź również:

Główna różnica między oświadczeniem a zezwoleniem na pracę polega na tym, że oświadczenie o pracy może być wystawione jedynie dla obywateli pięciu konkretnych krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Ukrainy.

Wstępne wymagania dotyczące pracy w ramach procedury uproszczonej obejmują wpisanie oświadczenia o pracy przez okręgowy zakład zatrudnienia do rejestru oświadczeń oraz posiadanie dokumentu potwierdzającego legalny pobyt cudzoziemca na terytorium RP.

Zgłoszenie pracy przez obywatela innego państwa uprawnia do wykonywania prac niesezonowych, które muszą rozpocząć się nie później niż 6 miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Jak zdobyć dokument potwierdzający powierzenie pracy cudzoziemcowi?

  • Wniosek musi być złożony przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy.
  • Niektóre powiatowe urzędy pracy mogą wymagać składania wniosków online za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław. Jednak niektóre urzędy pracy nie akceptują wniosków online, więc w razie wątpliwości należy sprawdzić stronę internetową konkretnego urzędu pracy.
  • Wniosek o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi można wysłać także pocztą, przy wykupieniu potwierdzenia nadania. Urząd skontaktuje się wówczas w sprawie dalszych kroków.
  • Powiatowy urząd pracy wpisuje oświadczenie do Rejestru.
  • Następnie pracodawca przekazuje zarejestrowane oświadczenie cudzoziemcowi.
  • Na podstawie tego oświadczenia cudzoziemiec stara się o tytuł pobytowy, który umożliwia pracę w Polsce, np. jeśli nie posiadał takiego wcześniej, zarówno w kraju, jak i za granicą, w zależności od sytuacji.

Pracodawca ma obowiązek poinformować urząd o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca (najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy) lub o jej niepodjęciu (w ciągu 7 dni od daty wskazanej w oświadczeniu).

Zatrudniający musi także zarejestrować cudzoziemca w systemie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w ciągu siedmiu dni, co daje mu prawo do korzystania ze świadczeń w przypadku choroby, wypadku przy pracy, macierzyństwa oraz opieki medycznej w Polsce.

Do oświadczenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  • Kopie ważnego dowodu tożsamości pracodawcy, a w przypadku, gdy pracodawca jest osobą prawną, kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
  • Kopie wszystkich pełnych stron aktualnego zagranicznego dokumentu podróżowania, takiego jak paszport.
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty aplikacyjnej.
  • Oświadczenie o braku karalności w związku z okolicznościami określonymi w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  • Upoważnienie lub pełnomocnictwo, jeśli w sprawie działa pełnomocnik.

Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi eliminuje konieczność przeprowadzania testu rynku pracy przez rejonowy Urząd Pracy, przyspieszając tym samym proces legalizacji zatrudnienia cudzoziemców.

Przedstawienie procesu współpracy oraz zalet wynikających z wykorzystania usług VITWORKER

Poszukujesz profesjonalnej pomocy w kwestii zatrudnienia cudzoziemca? Zwróć się o pomoc do firmy Vitworker! Nasz wyspecjalizowany zespół zapewnia kompleksową obsługę i szybki proces zatrudnienia. Skontaktuj się z nami już dzisiaj, a z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.

Po skontaktowaniu się z naszą firmą klient otrzymuje szczegółowe informacje na temat procesu współpracy oraz korzyści płynących z zatrudnienia w Polsce pracowników spoza UE. Na początku współpracy przeprowadzamy rozmowę, podczas której dokładnie omawiamy potrzeby i wymagania dotyczące zatrudnienia cudzoziemca. Dodatkowo, przygotowujemy niezbędne dokumenty do uzyskania „Oświadczenia”. Następnie, po złożeniu dokumentacji w odpowiednim urzędzie, Vitworker postępuje zgodnie z procedurą administracyjną i regularnie informuje klienta o jej przebiegu.

Korzyści płynące z wyboru usług Vitworker są nieocenione. Po pierwsze, przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że ich dokumentacja jest w pełni zgodna z polskim prawem, co eliminuje opóźnienia i nieprzyjemne konsekwencje w postaci mandatów i kar. Po drugie, zatrudnienie pracownika spoza UE może przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie różnorodności kulturowej w firmie oraz poszerzenie wiedzy o innych krajach.

W dzisiejszym zglobalizowanym rynku pracy zatrudnienie cudzoziemca staje się normą dla większości polskich przedsiębiorców. Jednak proces „powierzenia pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia” jest dość skomplikowany i wymaga znajomości polskiego prawa pracy oraz procedur administracyjnych. Tutaj wkracza firma Vitworker, która oferuje swoje usługi w zakresie pomocy w wypełnieniu tego dokumentu.

Jak skorzystać z usług firmy Vitworker? Można skontaktować się z nami na kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej firmy. Istnieje również możliwość zadzwonienia pod podany numer telefonu lub wysłania e-maila.

Sprawdź również:

O nas

Zapewniamy rekrutację z wyprzedzeniem, dostarczając gotowych do pracy pracowników na długi okres, doskonale dopasowanych do Twoich potrzeb. Bez względu na to, czy potrzebujesz specjalistów czy solidnych pracowników fizycznych, możesz na nas liczyć.